علی نصیریان ( 4 فوریه 1935 – 15 بهمن 1313 )

علی نصیریان ( 4 فوریه 1935 – 15 بهمن 1313 )

علی نصیریان ( 4 فوریه 1935 – 15 بهمن 1313 ) 150 150 صفحه رسمی آکادمی تئاتر ابوالحسنی

 

به مناسبت زادروز علی نصیریان
(( بازیگر، نویسنده و کارگردان سینما، تئاتر و تلویزیون ))

◾️وی در سال‌های کودکی از طریق تماشای تعزیه به هنر نمایش علاقمند شد.

◾️نصیریان از دههٔ ۱۳۳۰ در نمایش‌های حرفه ای، بازیگری و نویسندگی می کرد و از اعضای آغازین گروه هنر ملی بود.

◾️در سال ۱۳۳۶ علی نصیریان به همراه عزت اله انتظامی، جعفر والی، عباس جوانمرد و رکن الدین خسروی به استخدام تلویزیون در آمد.

◾️او بیش از ده نمایشنامه نوشته و به همراه بهرام بیضایی، اکبر رادی، غلامحسین ساعدی و اسماعیل خلیج و چند نمایشنامه نویس دیگر، از برجستگان نمایشنامه نویسی در زبان فارسی به شمار می رود.

◾️فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی نخستین فعالیت سینمایی او بود.

◾️آقای هالو، پستچی، ناخدا خورشید، هزاردستان، سربداران، شیر سنگی، سال‌های خاکستر، میوه ممنوعه و شهرزاد از آثار شاخص وی می باشد.

◾️علی نصیریان عضو پیوسته فرهنگستان هنر است.

◾️او در سال ۱۳۸۰ به عنوان چهره ماندگار ایرانی در رشتهٔ بازیگری تئاتر و سینما شناخته شد و نشان درجه یک هنری را دریافت کرد.

جوایز 🏆 :

🔅 برنده ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم «مسخره باز»

🔅۲ نامزدی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم های «شیر سنگی» و «سال‌های خاکستر»

🔅 برنده ی تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد درام برای سریال «شهرزاد»

🔅 برنده ی جایزه سپاس بهترین فیلمنامه برای فیلم «آقای هالو»

آموزشگاه هنرهای نمایشی ابوالحسنی در بخش بزرگسالان و کودکان و نوجوانان به طور مرتب به نامنویسی از علاقه‌مندان رشته‌های مختلف هنرهای نمایشی میپردازد . اين موسسه در سال۱۳۸۶،به منظور توسعه‌ و تمرکز بر دوره‌های طولانی مدت و کارگاه‌های منسجم آموزشیِ جنبه‌های مختلفِ سینما، تئاتر وهنرهای مربوط به آنها،تأسیس گردید. از زمان شروع دوره‌ی بازیگری حرفه‌ای، دوره‌

آموزشگاه هنرهای نمایشی ابوالحسنی در بخش بزرگسالان و کودکان و نوجوانان به طور مرتب به نامنویسی از علاقه‌مندان رشته‌های مختلف هنرهای نمایشی میپردازد . اين موسسه در سال۱۳۸۶،به منظور توسعه‌ و تمرکز بر دوره‌های طولانی مدت و کارگاه‌های منسجم آموزشیِ جنبه‌های مختلفِ سینما، تئاتر وهنرهای مربوط به آنها،تأسیس گردید. از زمان شروع دوره‌ی بازیگری حرفه‌ای، دوره‌های آموزشی آموزشگاه ابوالحسنی با هدف آموزش مهارت‌های لازم به هنرجویان و موفقیت آنان در عرصه ی رقابت با چهره های نام آشنا و حرفه ای همکاری کرده است . بسیاری از فارغ التحصيلان موسسه اینک در زمینه‌ی حرفه اي رشته خود شناخته شده‌اند و موسسه پيوسته تلاش مي كند تا تئاترهایی ایرانی با استعدادهای جدید تولید کند.

هنرجویان در این آموزشگاه به سه مقطع :مقدماتی-متوسط و حرفه ای تقسیم میشوند .

در پایان هر دوره (یک سال و شش ماه) به هنرجویان مدرک معتبر پایان دوره تعلق میگیرد.